Бау-бақша ұжымдарын тәртіпке келтіру

Осындай тапсырма сенбі күні қалалық әкімдікте өткен жиын барысында қала әкімі І.Испанов бау-бақша ұжымдарынның төрағаларының, мемлекеттік кіріс басқармасының, жер қатынастары бөлімінің және ЖПҚ басшылығының алдында қойды.
Бүгін 334-дан аса бау-бақша ұжымдары қалада және қала маңында 2636 га алады. Оларда тұрақты 32 023 адам тұрады. Бірақ, «Ақтөбе қаласы жер қатынастары бөлімінің» ММ деректердің және мемлекеттік кірістер Басқармасының айырмашылығы бар.
Бау-бақша ұжымдары әділет органдарында тіркелген жоқ және жай серіктестік нысанында бар.
«Ақтөбе қаласы жер қатынастары бөлімінің» ММ басшысы Ұшқын Мынбаев кеңес барысында, қала әкімінің тапсырмасы бойынша, басқарушы компаниялармен бірігіп, 88 бау-бақша ұжымдарының жүргізілген түгендеу нәтижелері туралы баяндады. Нәтижесінде, жалпы саны – 6892 жер учаскелері рәсімделіп тіркелген. Оның ішінде, нысаналы мақсатында пайдаланбай отырған жер учаскелерінің саны - 829, тұрғын үй құрылыс нысандары салынғандарының саны - 3640. Құрылыс салуға рұқсат қағазын алған жер пайдаланушылардың саны – 633. Қазіргі таңда, 88 бау-бақша ұжымдарында тұрақты тұрғындардың саны – 10802 азамат. Аталған бау-бақша ұжымдарында, электр желісі ұжымдық трансформатормен қамтылған. Газ жүргізілген жер учаскелер саны - 2954. Ауыз су мәселесіне келетін болсақ, ондағы тұрғындар суды бұрғылау арқылы (скважина) пайдаланып отыр.
Өзен бойында орналасқан көптеген саяжай массивтері көктем мезгілінде көктемгі су тасқыны қауптігіне үнемі ұшырайды. Ағымдағы жылдың тұрақты тұратын отбасылар өткен көктемгі су тасқынына тап болған қиын жағдайдың көрнекі дәлелдерді көрсетті.
Саяжай алқаптарында тұратын көптеген азаматтар тіркеулері жоқ және криминогендік жағдайды жасайды. Басқаларда уақытша тіркеулері бар. Бұл жерде көптеген құқық бұзушылықтар тіркелді.
Қанат Әлиев Ақтөбе қаласының ЖПҚ ІІБ бастығының айтуынша, жалпы алғанда Ақтөбеде қылмыс төмендейді. Бірақ, бұрынғыдай, азаматтардың мүлкін ұрлаулары жоғары деңгейінде болып қалуда.
Ағымдығы жылы бау-бақша ұжымдарында 218 қылмыс болды. Олардың 200- ұрлық, меншіктің барлық түрлері. Сондай-ақ, санитарлық жағдайын тиісінше орындамағаны үшін ҚР-ӘК 505 бабы бойынша 1 млн. теңгеге астам сомаға айыппұл салынды.
Қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында саяжайларда «Участок» ЖПІ өткізілуде.
Сондай-ақ, қазіргі уақытта учаскелік полиция пункті үшін құрылысы жүргізілуде үй-жайлар, олар Кривое озеро және Махамбетовка ауданда орналасқан бау-бақша ұжымдарында өз қызметін көрсететін болады.
Сонымен, қала әкімі І.Испанов бау-бақша ұжымдарының төрағаларына тәртіпті және қоғамдық қауіпсіздік жөніндегі қамтамасыз ету полициямен тығыз ынтымақтастық бойынша тапсырма қойды.
Кеңес барысында бау-бақша ұжымдарының қызметі бойынша бірқатар сұрақтар қарастырылды. Өткізілген бау-бақша ұжымдарының түгендеу нәтижесінде жүздеген пайдаланылмайтын және тасталған учаскелері анықталды. Көптеген алаң иелері елден кетіп қалған. Бау-бақша ұжымдарының төрағалары қала әкімінің осы мәселені сот тәртібімен қарау қажеттігі туралы кейін оларды алып қою ұстанымын қолдады.
Сондай-ақ, кеңес барысында абаттандыру, көлік жұмысы, снитарлық жағдайы туралы мәселелер талқыланды.
Маңызды талап салық заңнамасын сақтау, жұмысының қажеттілігі және міндетті салық, зейнетақы және сақтандыру аударымдар банктік шоттар арқылы төлеу болып табылады.
Төрағалар бойынша, олармен жұмыс істейтін, үйлестіру, қажетті кеңестер беретін «Садовод» бұрынғы қоғамға ұқсас құрылымды құру өз ұсынысын талқылады.